Pažitka
Většinou jsem unavený, vyčerpaný. Je to tak beznadějné, když člověk musí žít podle očekávání druhých. Cítím se jako oběť, protože jsem oběť, pořád, všech. Přestože vím, že to dovoluju, cítím se odloučený sám od sebe, že se mi zdá, že nemám žádnou vlastní vůli. Je to tak strašně deprimující.
- Podporuje trávení
- Detoxikuje
- Močopudný
- Ledviny
Kerblík lesní (anthriscus sylvestris) patří do čeledi miříkovité. Je vysoký 50-120 cm, kvete v dubnu až červenci. Je to dvouletá bylina. Tvarově bohatá. Lodyha přímá, větvená, lysá, rýhovaná, jen na bázi drsně chlupatá, nikdy červeně skvrnitá, pod listy není zbytnělá. Listy dvakrát až třikrát zpeřené, na horní straně lesklé, dolní tmavozelená.
Květy jsou bílé, v terminálních okolících, většinou bez obalu, 48 obalíčků. Plod kuželovitá vřetenovitá dvounažka, hladká, načernalá.
Výskyt a rozšíření:
Okraje lesa, křoviny nebo louky.
Babské rady
Kerblík byl dříve hojně využívanou bylinkou v tradiční kuchyni. Patřil mezi první jarní bylinky poskytující vitamín C. Pěstovaný v květináči za oknem nahrazoval v zimě čerstvou petrželku. Jeho použití bylo všude tam, kde se používala nať petrželky. Odvar připravený z kerblíku se nanášel na vatové tampónky a přikládal na oči, kterým přinášel úlevu. Čaj připravený z kerblíku čistí krev, čímž zlepšuje krevní oběh. Pleťová maska vyrobená z bílého jogurtu a kerblíku zjemňuje pokožku, působí proti unavené pleti a vyhlazuje vrásky.
Léčivé účinky
Kerblík obsahuje velké množství vitamínu C, železo a hořčík. Listy kerblíku v pokrmech podporují správné trávení. Můžete si z něj připravit čaj na žaludeční obtíže, pomáhá také při zánětech močového ústrojí či ledvin. Působí močopudně a podporuje snadnější vylučování. Je vhodný při redukčních dietách, detoxikuje organismus a jeho konzumace se doporučuje lidem s vysokým krevním tlakem.
Afirmace: Jsem zodpovědný za vše, co ve svém životě vytvářím.